Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál
Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál
Menü
 
Számláló
Indulás: 2010-05-30
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Visszhang
Visszhang : 049 - „Jó látni és érezni a színház szeretetét…” (2009/8)

049 - „Jó látni és érezni a színház szeretetét…” (2009/8)

„Jó látni és érezni a színház szeretetét…”

A XI. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál után

 

 

A XI. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál lapjának, a Lakomának első számában ezekkel a szavakkal köszöntötte a Szepsibe érkezőket Boda Ferenc, a rendezvény fő szervezője, „lelke”. És valóban, ez a néhány szó fejezi ki talán legpontosabban a fesztivál hangulatát, ezért jönnek ide a játszók, a nézők. Ez így volt ebben az évben is a „tizenegyediken”, november 19-én és 20-án Szepsiben, majd 21-én Buzitán.  A szervezők most is jelesre vizsgáztak.

Nézzük hát, mi történt, nézzük a „leltárt”! A színházi előadások mellé az idén is néhány jól bevált kísérőrendezvényt csatlakoztattak a szervezők. Megkoszorúztuk Egressy Béni szobrát, gyönyörködtünk a hangulatos dísztökkiállításban, az elmúlt fesztiválok emlékeit idéztük Gecse Attila fényképeivel.

 


 

Aztán kezdődött a „színház”. Elsőnek egy rendkívül szívmelengető esemény tanúi lehettünk. A Mics Károly-díjat Juhász Mária, a nánai színjátszók rendezője kapta, aki tizenhárom éve dolgozik rendszeresen csoportjával. Eddigi fesztiválszerepléseik eredménye négy fődíj, négy nívódíj, három rendezői díj és tizenhárom egyéb díj. A díjak számát ebben az évben – most E. Labiche: Gyilkosság a Maxime utcában című fergeteges komédiáját hozták el Szepsibe – további kettővel gyarapították: Patasi Szimona a legjobb női epizódszereplőként, a csoport egyéni színekben gazdag, lendületes összjátékáért kapott díjat.

A fesztivál fődíját az idei fesztiválon a kassai gimnazisták KGSzT csoportja kapta Mrożek: Özvegyek című játékának színpadra állításáért. Vezetőjüket, Bodon Andreát rendezői díjjal jutalmazta a zsűri, továbbá a legjobb női alakítás díját – szokatlan módon nem egy szereplő, hanem a három „özvegy” – Cap Júlia, Kanóc Ildikó és Szűcs Éva kapta.

Nívódíjat két csoport érdemelt ki produkciójával. A királyhelmeci Bodrogközi Színjátszócsoport Goldoni: A legyező című komédiáját hozta el a fesztiválra. Jól funkcionáló, ötletes színpadképük, remek színészi alakítások sora sokáig megmarad emlékezetünkben. A másik nívódíjas az És?! Színház Komárom-Őrsújfaluból. Ők Arany János kisepikai művéből, a Bajuszból alkottak élvezetes, kacagtató, végkicsengésében mégis – főként a különdíjas Nagy Lászlónak köszönhetően – megrendítő előadást.

A fesztivál emlékezetes pillanatait idézve képek sorjáznak, arcok, hangfoszlányok, színpadi pillanatok, tapsok és csöndek. A csécsi asszonyok hagyományőrző csoportjának őszinte, tiszta szívből jövő játéka, a szomotoriak ízes beszéddel, dallal, tánccal megelevenített aratási ünnepélye. Aztán a Féktelen komédiások Vágkirályfáról, akik Pofon és kész! című kabaréjukkal hódították meg a közönséget. Sikerükhöz hozzájárult a nagyszerűen éneklő Szécsényi Anikó. A szesztai Kisveréb rendkívül tehetséges színjátszói, akik – bár darabválasztásuk nem volt szerencsés – most is társadalmi érzékenységükről adtak bizonyságot.

Akik látták, bizonyára sokáig emlékeznek a jókaiak feszültséggel teli nyitóképére, gengszterjeleneteire, stílusos zeneválogatására. A nemesócsaiak kellemes meglepetést okoztak. Nem összetételében, szellemiségében újították meg a csoportot. Az évek óta együtt dolgozó fiatalok a Toldi – ahogy mi látjuk címet adták előadásuknak. Közös alkotómunkájuk eredményeként Arany János klasszikus művét fiatalosan eredeti felfogásban, ötletgazdag játékban mutatták meg a közönségnek. Az igazi diákszínjátszásból adtak ízelítőt.

Az utolsó napon a buzitai művelődési ház hatalmas színpadán a kalászi Csemadok Új Hajtás csoportja lépett fel. A múlt század negyvenes éveiben keletkezett darabot, Borka Géza Aranylánc című népszínművét állították színpadra nagyon jó stílusérzékkel. Igaz, nem volt minden színészi alakítás a „helyén”, akadtak az előadásban ritmuszavarok, de sikerült megragadniuk a közönséget (sőt a zsűrit is). Köszönhető ez főként a legjobb férfialakítás díjával jutalmazott Gyepes Lajosnak, a két legjobb férfi epizódszereplőnek: Bahorecz Józsefnek és Draskovics Rudolfnak, meg a jó stílusérzékkel előadott dalokért különdíjjal elismert Galaba Péternek.

Szólni kell a fesztivál vendégcsoportjairól is. A sort a Jókai Napok ez évi fődíjasa, a füleki Zsákszínház nyitotta meg. Martin McDonagh Elveszett erkölcsök című drámáját hozták el Szepsibe Mázik István és Nagy András rendezésében. A szlovák diákszínjátszást a kassai Bernolák utcai művészeti iskola Nevrlé mrle csapata képviselte. Lendületes előadásuk, melyet rendezőjuk, Miroslava Lauffová vezetésével maguk írtak, helyenként bár egy kicsit harsányan, de a fiatalokat foglalkoztató problémákról szólt. Ugyancsak a fiatalok gondjairól szól a budapesti Wataridori Színkör produkciója. Ők Holop Szilveszter vezetésével egy film alapján hozták létre stúdiószínpadi körülmények között a Shot című játékot.

Ennyi a „leltár”. Összegzésként talán leginkább a címben és a bevezetőben leírtakat lehet megismételni. Valóban jó volt látni és érezni a színház szeretetét.

Bízzunk benne, hogy ez így lesz majd egy év múlva is, a „tizenkettediken”.

 

Pásztó András

Kassai Figyelő, 2010. január

 

 
Színjátszóink
 
Vendégcsoportok
 
Vlado
 
Fesztiválunkról a neten
 

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!