Egressy Béni Színjátszó Fesztivál: A műfajok békés együttélése
S tegyük hozzá, nem számít a színjátszók kora sem. Magyarázatként ehhez a némileg furcsa kijelentéshez csak annyit, hogy 1999-ben a Pódium Színjátszó Társaság azért hívta életre a fesztivált, hogy a falusi színjátszók és azok hagyományos műfajai (esztrád, népszínművek) is bemutatkozási lehetőséget kapjanak. A fesztivál gyorsan kinőtte eredeti szerepkörét, s ma már a diákszínjátszók és a kísérletező, alternatív színházi műhelyek is szívesen látott vendégek. A fesztivál ez okból kifolyólag idővel nevet is változtatott, és Szepsi város jeles színházi alakjának, Egressy Béninek a nevét vette fel, aki szobrot is kapott.
Milyen volt az idei Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál?
A magot betesszük a tápláló földbe, majd gondos termesztése következik, míg a magunk tök formájában életre kel. Ezekkel a szavakkal nyitották meg a dísztökkiállítást Szepsiben november tizenkilencedik napján, csütörtökön. Arra gondoltam, ugyanígy kel életre évente az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál Szepsiben és Buzitán. Az idén tizenegyedszer.
043 - Egressy Fesztivál, a fiatalok rendezvénye (2009/2)
Juhász Dósa János
Egressy Fesztivál, a fiatalok rendezvénye
Lapunk az idén is médiapartnere volt a Szepsiben és Buzitán az idén immár tizenegyedik alkalommal megrendezett Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválnak, amely a kezdetekkor a falusi színjátszók fesztiváljának indult, de ma már nemcsak a falusi színjátszók vesznek rajta részt, hanem Vágkirályfától Királyhelmecig mérettetik meg magukat a szlovákiai magyar amatőr színjátszók. Sajnos, régiónkat ezúttal sem képviselte színjátszó csoport, viszont az idei év sem múlhatott el Gecse Attilának, a Gömöri Fotóklub tagjának fotókiállítása nélkül, aki hosszú évekig fotózta a rendezvényt. S e sorok írója vezethette a társadalmi zsűrit, s számtalan nívós előadást láthatott. Ez a fesztivál a falusi színjátszók (s az idősebbek) fesztiváljának indult, a fiatalok és a fiatalos életvitelűek rendezvénye lett bizonyítván, hogy a fiatalokat igen is be lehet vonni az amatőr kulturális életbe, de ehhez az kell, hogy számukra is elfogadható mércét állítsunk fel, s érezzék a közeg varázsát.
jdj
Gömöri Hírlap,42. évfolyam 48. szám 2009. nov. 30
042 - A színjátszás jobbá teszi a világot (2009/1)
Kozsár Zsuzsanna
Erős színpadi jelenlétek, sok élmény, új barátságok, igazi fesztiválhangulat
A színjátszás jobbá teszi a világot
KOZSÁR ZSUZSANNA
Szepsi és Buzita. Szombat késő este zárult a XI. Egressy Béni Színjátszó Fesztivál. A megszokott, felforrósodott hangulatban, mely a ködös hideg ellenére melengetett mindenkit a jól fűtött kultúrház falain kívül is. Számomra azonban mindig csak vasárnappal ér véget a háromnapos színházi őrület. Ilyenkor próbálom kissé zúgó fejjel összegezni a csütörtök és szombat éj között történteket, hogy megírhassam ezt az élménybeszámolót az olvasóknak: köszönetképpen elsősorban azoknak, akik ott voltak.
041 - Festival Béniho Egressyho - desiatykrát (2008/8)
Kozsár Zsuzsanna
Festival Béniho Egressyho - desiatykrát
Tri dni plné divadla. Desa» sú»aľných predstavení a zopár hostí. Veselohry, µudové hry, komponované tradičné rituály. To by bol v kocke Festival Béniho Egressyho, organizovaný v Moldave nad Bodvou a Buzici uľ desiatykrát pre maďarské amatérske divadelné súbory na Slovensku. Ibaľe kocka má ąes» strán. A tento festival ich má tieľ.
„Tizedik éve zötykölődik Thália rozzzant szekere Szepsi felé, hogy aztán Buzitán javítsák ki a tengelytörést, és meg is kenik, ha lesz lekvár vagy kocsikenőcs”– idézem Mihályi Molnár Lászlót, a Lakoma című fesztiválújság főszerkesztőjét, mely lap idén is háromszor jelent meg a tizedik évébe lépett Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon. A kerek évforduló is azt bizonyítja, hogy a fesztivál megtalálta a helyét, a csoportokat és a közönségét is.
Kosztolányi Dezsőnek ez a verse került az elejére annak az értékes kis könyvnek, amely a X. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválra jelent meg Juhász Dósa János és Panyko László szerkesztésében. Az előző találkozók legfontosabb adatait gyűjtötték össze benne, és mellékletként egy rendkívül gazdag képanyagot, videofelvételeket tartalmazó cédét is csatolnak hozzá.
Nekem, aki először vettem részt a fesztiválon, az volt az első gondolatom a könyvecskét átlapozva: milyen nagyszerű dolog az, hogy a találkozó szervezői 1999 óta felteszik a Kosztolányi-vers címében lévő kérdést. És még nagyszerűbb, hogy évről évre egyre többen válaszolnak igennel a kérdésre.
Egy rendszeresen megrendezésre kerülő fesztivál beépül nemcsak a város vagy a település kulturális életébe, de lakosságának tudatába is, s a közönség már várja az évente megismétlődő seregszemlét, számít rá. Évekkel ezelőtt, amikor Jarábik Gabriella, a Kulturális Minisztérium osztályvezetője kezdeményezte, hogy az ország keleti végében is legyen egy országos szintű színjátszó fesztivál, bizonyára arra is gondolt, hogy így lehet csak igazán életben tartani és ösztönözni a kis közösségek nagy hagyományokra visszatekintő önkéntes kultúrtevékenységét, mint amilyen az amatőr színjátszás.
1999-ben indult útjára a Falusi Színjátszók Országos Fesztiválja Királyhelmecen, de mivel a város vezetői nem érezték magukénak a rendezvényt, az egy év múlva átköltözött Szepsibe és Buzitára, s itt érte meg a X. évfolyamát immár Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál néven. Sajnos, a rendezvényen az elmúlt tíz év alatt gömöri csoportok csak elvétve vettek részt, legutóbb három évvel ezelőtt az almágyiak és az óbástiak próbáltak szerencsét. Vannak viszont régiók, ahol a falusi színjátszás az elmúlt években virágzásnak indult, így Szepsi és Galánta környékén is csoportok egész sora alakult.
X. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál – a rendezvény a vártnál is jobbra sikeredett
Nagy szepsi színházasdi
A tizediknek rendkívülinek kell lennie, hiszen mi, emberek szeretjük a kerek évfordulókat, a megünnepelnivaló jubileumokat, és elvárjuk, hogy ha valami tizedik, ne akármilyen legyen. Szepsiben és Buzitán idén igazán nem lehetett oka panaszra senkinek, a fesztivál a vártnál is jobbra sikeredett.
KOZSÁR ZSUZSANNA
Amit a szervezők tettek a rendkívüliség érdekében: a közvetlen légkör, a családias hangulat, a zökkenőmentesség mellett, mely régóta állandó jelzője az amatőr színjátszók fesztiváljának, idén készült egy kiadvány is, mely az elmúlt kilenc évet summázza. A könyvecskét pezsgő helyett tökmaggal keresztelték meg.